Kolejnym „gościem” naszego cyklu „Dzień z…” jest Port Lotniczy Gdańsk. Zobaczcie jak obiekt naszego Sponsora strategicznego zmieniał się na przestrzeni lat, poznajcie ciekawostki oraz… sprawdźcie swoje umiejętności manualne! Zapraszamy!
Pierwszy polski port lotniczy wybudowany całkowicie od podstaw został otwarty 2 maja 1974 roku w Gdańsku-Rębiechowie. Położony na Wysoczyźnie Kaszubskiej, 10 kilometrów na zachód od Gdańska i 23 kilometry na południe od Gdyni, na obszarze 240 ha stanowił znaczący potencjał rynkowy dla obsługi transportu lotniczego. Wraz ze zmianami politycznymi i gospodarczymi zmieniło się również lotnisko. Z dniem 30 kwietnia 1993 roku Port Lotniczy Gdańsk przekształcił się w zorientowaną kapitałowo spółkę prawa handlowego o strukturze w pełni odpowiadającej strukturom przedsiębiorstw krajów Unii Europejskiej. Urynkowienie gospodarki stało się również sprzymierzeńcem ostatniego przeobrażenia infrastruktury.
Aby podwyższyć jakość oferowanych usług i w pełni sprostać wymaganiom pasażerów i przewoźników wybudowano nowy terminal pasażerski o standardzie europejskim. W roku obchodów 1000-lecia miasta Gdańska – 4 sierpnia 1997 roku odprawiono w nim pierwszego pasażera. Dzisiaj Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest częścią krajowego, europejskiego i światowego systemu transportowego. Jako trzeci co do wielkości port lotniczy w Polsce stanowi zapasowe lotnisko dla portu lotniczego w Warszawie.
Od 2006 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy przeszedł szereg zmian, które pozwoliły mu stać się jednym z najnowocześniejszych obiektów w Europie. Funkcjonalność oraz najwyższa jakość usług to określenia, które idealnie oddają cechy naszego Sponsora strategicznego! Włodarze nie ustają jednak w działaniach, a ich wizja przyszłości robi naprawdę duże wrażenie!
Czy wiecie, że na stronie internetowej www.airport.gdansk.pl, dzięki kamerom internetowym, możecie na żywo obserwować życie lotniska, budowę budynku Alfa i rozbudowę terminalu pasażerskiego T2? Sprawdźcie więcej ciekawostek o naszym Sponsorze!
Kto by nie chciał mieć własnego samolotu? Wydaje się, że to przywilej zarezerwowany dla nielicznych… Czyżby? Wspólnie z Portem Lotniczym Gdańsk mamy dla Was coś specjalnego – instrukcja stworzenia własnej „maszyny”!