1) Adam Łapeta (BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski).
Adam Łapeta wyrasta na prawdziwego „podkoszowego zwierza”. Starcie z Turowem zaczął od efektownego bloku, co dodało mu animuszu. Później był bardzo efektywny w ataku, trafiając 6/7 rzutów z gry, co złożyło się na rewelacyjną skuteczność 85%. Równie pożyteczny był w obronie, „zamurowując” pole trzech sekund. Do 18 punktów dorzucił 7 zbiórek i 4 bloki. Głównie dzięki jego postawie „Stalówką” zrewanżowała się zgorzelczanom za porażkę w pierwszej rundzie. TUTAJ prezentujemy jedną z efektownych akcji Łapety, zamieszczoną na oficjalnej stronie ligi.
2) Mateusz Kostrzewski (BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski).
„Kostek” dorzucił 5 punktów do wygranej zespołu, ale również popisał się efektowną akcją, którą prezentujemy TUTAJ.
3) Grzegorz Kulka (BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski).
Ostatni mecz był również udany dla Grzegorza Kulki. Młody skrzydłowy wykorzystywał swój spryt, dobrze współpracując z Szymonem Łukasiakiem. Na boisku spędził blisko 15 minut i uzyskał 8 punktów. Na jego dorobek złożyła się perfekcyjna skuteczność z linii rzutów wolnych (5/5).
4) Damian Ciesielski (Anwil Włocławek).
Anwil długo męczył się w starciu z ambitnie grającą ekipą z Krosna. Przez większość meczu zanosiło się na sensację. W szeregach gospodarzy widoczny był brak kontuzjowanego Kamila Łączyńskiego. Zachowali oni jednak więcej zimnej krwi i ostatecznie cieszyli się z minimalnego zwycięstwa. Wobec okoliczności Damian Ciesielski nie pojawił się na boisku. W rozegranym awansem meczu 21. kolejki, włocławianie rozgromili Legię Warszawa, choć przebieg pierwszej połowy nie zapowiadał tak wysokiego wyniku, gdyż gospodarze trzymali się blisko lidera Energa Basket Ligi. W trzeciej kwarcie nastąpił „odjazd” i Anwil mógł dopisać do swojego konta kolejną wygraną. Młody rozgrywający otrzymał od trenera blisko 3 minuty i nie zdołał zdobyć punktów.
5) Jakub Patoka (PGE Turów Zgorzelec).
Zgorzelczanie długo trzymali się blisko Stali, zmniejszając przewagę nawet do pięciu punktów, ale to gospodarze byli tego dnia lepiej dysponowani i przez całe spotkanie kontrolowali jego przebieg. Jakub Patoka spędził na boisku blisko 12 minut i nie zdołał w tym czasie zdobyć punktu.
6) Jakub Schenk (Polpharma Starogard Gdański).
Polpharma przyjechała do ERGO ARENY bardzo zmobilizowana. Goście dobrze bronili, a w ataku wygrywali pojedynki jeden na jeden, tworząc sobie dogodne pozycje na dystansie. Duża w tym zasługa Jakuba Schenka, który świetnie reagował na sytuacje boiskowe. Do przerwy taktyka gry z kontry przynosiła efekty. Po zmianie stron nasz zespól wyszedł na parkiet z większą energią, dzięki lepszej obronie i kontroli tablicy, cieszył się z drugiej wygranej z rzędu. Pomimo niepowodzenia, młody rozgrywający Polpharmy może być z siebie zadowolony, gdyż uzbierał 12 punktów, będąc perfekcyjnym w rzutach za 1 punkt 6/6).
7) Przemysław Zamojski (Stelmet Enea BC Zielona Góra).
Zielonogórzanie w miniony weekend byli wolni od ligowej rywalizacji, dlatego całą energię mogli poświęcić na walkę w pucharach. W starciu z Sidigas Avellino prowadzili od początku, mocno napędzając swoją grę. Po przerwie mecz się wyrównał, ale mistrzowie Polski nie dali się przełamać. Duża w tym zasługa Przemysława Zamojskiego, który trafiał kluczowe rzuty, dając zespołowi trochę oddechu. W całym meczu zdobył 11 punktów. Wczoraj Stelmet musiał się wywiązać z roli faworyta w domowym starciu z belgijskim BC Ostenda. Goście przyjechali do Polski osłabieni brakiem kilku graczy. Początek meczu obfitował w wiele niedokładności, jednak z upływem czasu uwidaczniała się przewaga miejscowych, która ostatecznie sięgnęła rozmiarów 30 punktów. Przemek świetnie wywiązywał się z zadań obronnych, w ataku dorzucił 6 „oczek”. Mistrzowie Polski dzięki trzeciej wygranej z rzędu, wciąż liczą się w walce o awans do kolejnej fazy Ligi Mistrzów.
8) Wojciech Czerlonko (TBV Start Lublin).
Lublinianie zmiażdżyli zdziesiątkowanych Czarnych. Wojciech Czerlonko zagrał dobre zawody, gdyż zdobył 6 punktów, trafiając 3 rzuty na cztery oddane.
9) Paweł Krefft (Polski Cukier Toruń).
Torunianie pewnie kontrolowali przebieg meczu z AZS-em, aplikując rywalowi 111 punktów. Paweł Krefft dostał od trenera ponad 7 minut i zdobył 2 punkty.
10) Daniel Szymkiewicz (Rosa Radom).
Radomianie mają ostatnio problemy z kontuzjami, co negatywnie odbija się na ich wynikach. Mecz w Lidze Mistrzów toczył się wedle sprawdzonego już scenariusza, czyli ambitnej walki zakończonej niepowodzeniem. Daniel Szymkiewicz starał się w obronie, ale miewał też niewymuszone straty. W ataku zaprezentował się bardzo dobrze, gdyż zdobył 10 „oczek”. Koszykarze Rosy sprawili swoim kibicom niemiłą niespodziankę, przegrywając wyraźnie w Gliwicach z tamtejszym GTK. Młody rozgrywający wzbogacił konto drużyny o 8 punktów.
11) Paweł Dzierżak (Energa Kotwica Kołobrzeg).
Kołobrzeżanie wyraźnie przegrali w Tychach, z faworyzowanym GKS-em. Paweł Dzierżak był wyróżniającą postacią swojego zespołu, gdyż zdobył 13 punktów. Jak wyliczył oficjalny portal klubowy, młody rozgrywający przekroczył barierę 300 punktów zdobytych dla Kotwicy.
12) Adam Waczyński (Unicaja Malaga).
Euroligowe starcie z wielkim Realem Madryt nie splątało nóg Adamowi Waczyńskiemu. Polak celnym rzutem za trzy otworzył konto punktowe drużyny, która od początku meczu przejęła inicjatywę. „Królewscy” mozolnie odrabiali straty i wtedy do akcji znów wkroczył reprezentant Polski. Trafił ważny rzut, sprytnie wymusił faul i ekipa z Malagi mogła się cieszyć z bardzo cennego zwycięstwa nad wielkim rywalem. Sukces tym większy, że madrytczycy nie zwykli przegrywać, gdyż było to ich pierwsze niepowodzenie od 8 grudnia, wliczając również rozgrywki ligowe. Nie byłoby tego sukcesu bez udziału „Wacy”, który w całym meczu zdobył 15 punktów, trafiając 4 z 6 rzutów dystansu. Do swojego dorobku dorzucił pięć zbiórek. Jednocześnie został uznany za gracza meczu. Jego zespół z 8 zwycięstwami na koncie wciąż liczy w walce o udział w play-off. Skrzydłowy ze średnią ponad 10 punktów jest drugim strzelcem zespołu. W rozgrywkach ligowych Polak nie wypadł już tak imponująco. W wygranym starciu z Herbalife Gran Canaria Aleksandra Balcerowskiego spędził na boisku nieco ponad 15 minut i zdobył 4 punkty.
13) Michał Michalak (CAI Zaragoza).
Michał Michalak nie pojawił się na boisku w przegranym starciu z San Pablo Burgos.
14) David Brembly (Eisbären Bremerhaven).
David Brembly ponownie nie pojawił się w składzie swojego zespołu. Uraz kolana wykluczył go z gry na kilka tygodni. Tym razem Eisbären przegrali ligowe starcie z Science City Jena.
15) Bartosz Majewski (Polfarmex Kutno).
Wypożyczony z Trefla młody skrzydłowy dobrze się zaadoptował do nowego otoczenia, gdyż w rozegranym awansem, meczu 22. kolejki 1 ligi był najlepszym strzelcem ekipy z Kutna. Zdobył 15 punktów, przyczyniając się do wygranej nad KK Warszawa
16) Maciej Żmudzki (Energa Kotwica Kołobrzeg).
Młody środkowy został wypożyczony z Trefla do Kotwicy Kołobrzeg z szansą na regularną grę oraz z zadaniem nabrania niezbędnego doświadczenia na pierwszoligowych parkietach. W barwach nowej drużyny rozegrał dotychczas 6 meczów, w których zdobył łącznie 33 punkty. Najlepiej zaprezentował się w starciu z ekipą z Poznania, uzyskując 12 oczek. Jego średnie oscylują w granicach 15 minut gry i 5,5 punktu na mecz. W przegranym spotkaniu w Tychach nie pojawił się na boisku.