Trefl Sopot

Stal lepsza w Arenie Ostrów. Awans w rękach Kinga

1 rok temu | 01.02.2023, 21:46

W naszym ostatnim spotkaniu fazy grupowej European North Basketball League BM Stal Ostrów Wielkopolski pokonała Trefla Sopot 88:65 (23:13, 28:25, 19:11, 18:16). Porażka sprawia, iż ewentualny awans sopocian do ćwierćfinału ENBL zależy od meczu King Szczecin – BC Wolves, który został zaplanowany na 9 lutego. W przypadku zwycięstwa polskiej drużyny będziemy kontynuować europejską przygodę w sezonie 2022/2023.

W mecz lepiej weszli gospodarze, którzy po 120 sekundach gry prowadzili 5:1. Następny taki sam fragment był dla nas zdecydowanie lepszy. Swoje konta otworzyli Michał oraz Andrzej, dzięki czemu traciliśmy już tylko oczko. Niestety, przez kolejne trzy minuty nie potrafiliśmy skutecznie zakończyć naszych akcji, a to wykorzystała Stal, która odskoczyła na dziesięć punktów i o czas poprosił Żan Tabak. Po powrocie na parkiet gra się wyrównała, ale to odpowiadało wyłącznie ostrowianom, którzy prowadzili 23:13.

Na starcie drugiej kwarty inicjatywę nadal miała Stal. Nie potrafiliśmy zatrzymać przeciwników, a w ataku nasze akcje nie zawsze kończyły się sukcesem, co pozwoliło ostrowianom niemal podwoić prowadzenie – w 13 minucie spotkania było 36:17. Ciężar gry w naszym zespole wziął na siebie Garrett. Amerykański obwodowy w pewnym momencie miał na swoim koncie 12 z 22 zdobytych oczek przez Trefl. Postawa naszego numeru „1” zmobilizowała pozostałą część drużyny. Trójki Jarka i Jeana oraz celny hak Ivicy sprawiły, że różnica ponownie wynosiła 10 punktów. Od tego momentu gra się wyrównała, ale w końcówce minimalnie lepsi byli rywale. Do szatni schodziliśmy z -13.

Druga połowa rozpoczęła się od serii 8-0 dla Stali. Nasz impas celną próbą zza łuku przerwał Jarosław Zyskowski. W kolejnych minutach oglądaliśmy z obu stron szybką – ale jednocześnie nieskuteczną – koszykówkę. Niestety, to ostrowianie po raz kolejny złapali rytm. Po piątej już trójce Silinsa zespoły dzieliło dwadzieścia punktów. Do końca kwarty gospodarze dołożyli jeszcze jedno oczko do swojej przewagi – było 70:49.

Kiedy po trzech minutach czwartej kwarty różnica była identyczna, stało się jasne, że tego meczu już nie wygramy. Stal była lepsza i w pewnym momencie wyszła nawet na +25. Trenerzy obu zespołów dali szansę gry zawodnikom rezerwowym. W naszej drużynie na parkiecie pojawili się Jakub Urbaniak oraz Jan Malesa, ale ciężary gry Trefla Sopot wziął na siebie Andrzej Pluta, który w tej części zapisał osiem punktów.

Fazę grupową ENBL kończymy z bilansem 4-3. Żółto-czarni pokonali Tartu, Valmierę, BC Wolves oraz Basket Brno, zaś w bezpośrednich pojedynkach lepsze okazywały się drużyny Kinga, Ironi Ness oraz Stali.

Trefl Sopot: Pluta 14, Zyskowski 12, Freimanis 4, Kolenda 4, Salumu 3 oraz Nevels 20 (8 zb., 4 as.), Radić 4, Kulikowski 4, Wells 0, Urbaniak 0, Malesa 0

AKTUALIZACJA [9.02, 20:00]

W ostatnim meczu fazy grupowej BC Wolves pokonało King Szczecin 87:84 i to drużyna z Litwy zagra w ćwierćfinale European North Basketball League 2022/2023. Żółto-czarni kończą zmagania na 5. miejscu w grupie B.