14 lut

Wrocław zdobyty! Trefl 1LO Sopot U19 w finale Młodzieżowego Pucharu Polski i Młodzieżowych Mistrzostw Polski

Rewelacyjny występ drużyny Trefla 1LO Sopot U19 w półfinale Młodzieżowego Pucharu Polski! Żółto-czarni nie dali szans rywalom i z kompletem zwycięstw wywalczyli awans do finałów zaplanowanych na 27-28 lutego. Dodatkowo sopocki zespół jest też już pewny udziału w marcowych finałach Mistrzostw Polski!

Ekipa Michaela Łydkowskiego rozpoczęła rywalizację we Wrocławiu od spotkania z gospodarzami, drużyną WKK. W piątkowe spotkanie bardzo dobrze weszli koszykarze Trefla 1LO, którzy dzięki trójce Daniela Ziółkowskiego i udanej akcji lay-up Huberta Łałaka objęli prowadzenie 5:0. To właśnie na barkach Daniela opierała się gra na początku meczu. Po trzech minutach gry popularny „Ziółek” miał na swoim koncie 7 oczek, dzięki czemu Trefl prowadził 9:6. Gospodarze w kolejnej akcji doskoczyli sopocian na punkt, ale nasi zawodnicy mieli na to znakomitą odpowiedź. Trzy celne rzuty wolne Igora Stolarza, premierowa trójka Huberta Łałaka oraz kolejne punkty Daniela pozwoliła im na zyskanie dwunastu oczek przewagi (8:20). Różnicę Trefl 1LO utrzymał do końca pierwszej części meczu – po 10 minutach gracze z Trójmiasta prowadzili 26:14. Dobrą grę młodzi sopoccy koszykarze kontynuowali też po przerwie między kwartami. Pomiędzy 12 a 14 minutą meczu swój czas miał Wiktor Jaszczerski, który powiększył dorobek drużyny o siedem oczek (22:41). Gospodarze nie mogli znaleźć sposobu na świetnie punktującego Huberta Łałaka, a pod koniec pierwszej połowy również inni gracze, tacy jak Bartosz Olechnowicz czy Piotr Bobka, umieszczali piłkę w koszu. Dzięki temu przewaga Trefla 1LO rosła i podczas przerwy wynosiła już dwadzieścia sześć oczek (32:58)!

Zespoły zamieniły strony, ale nie zmieniła się gra. W niespełna 1.5 minuty drugiej połowy Trefl 1LO popisał się runem 8-0 i miał ponad dwa razy więcej oczek niż WKK (32:66). Mecz w zasadzie już wtedy był rozstrzygnięty, ale żółto-czarni nie zatrzymywali się. W zdobywaniu kolejnych punktów prześcigali się liderzy sopockiego zespołu, czyli Daniel Ziółkowski i Hubert Łałak. Obaj zawodnicy nie tylko trafiali do kosza, ale również zbierali, asystowali i przechwytywali. Po trzech kwartach rywalizacji podopieczni Michaela Łydkowskiego prowadzili 85:45 i zwycięstwo w pierwszym meczu półfinału Młodzieżowego Pucharu Polski mieli na wyciągnięcie ręki. Zawodnicy Trefla 1LO Sopot przed ostatnią kwartą za cel wyznaczyli sobie przekroczenie granicy 100 punktów i udało się to im tuż przed 38 minutą spotkania, gdy punkty zdobył Igor Stolarz. Ostatecznie sopocianie pokonali WKK Wrocław aż 102:65. Z rewelacyjnymi statystykami mecz zakończyli Hubert Łałak i Daniel Ziółkowski. Młody rozgrywający zanotował triple-double (30 punktów, 11 asyst, 10 przechwytów) i zabrakło mu tylko 3 zbiórek do quarduple-double, zaś Daniel zapisał na swoim koncie 30 punktów oraz 11 zbiórek. Ich współczynnik EVAL wyniósł odpowiednio 48 i 38!

WKK Wrocław – Trefl 1LO Sopot U19 65:102 (14:26, 18:32. 13:27, 20:17)
Puntkacja Trefla 1LO Sopot U19: Hubert Łałak 30 (11 as., 10 p.), Daniel Ziółkowski 30 (11 zb.), Igor Stolarz 15, Wiktor Jaszczerski 13, Miłosz Zając 3 oraz Piotr Bobka 4, Bartosz Olechnowicz 3, Miłosz Toczek 2, Piotr Krzebietke 2, Filip Gurtatowski 0, Mateusz Kruszkowski 0, Brajan Mroczkowski 0

————————————————

Drugi mecz w ramach rywalizacji w półfinale Młodzieżowego Pucharu Polski koszykarze Trefla 1LO Sopot U19 rozgrywali już w sobotę o 12:30. Pokrzyżować szyki żółto-czarnym próbowali rówieśnicy z MKS-u Dąbrowa Górnicza. Zaledwie 10 sekundy gry wystarczyło, aby Daniel Ziółkowski oddał pierwszy celny rzut za trzy, a Trefl objął prowadzenie 3:0. Kolejne trzy minuty nie były dobre w wykonaniu obu zespołów, ale złą passę najpierw udało się przełamać rywalom, którzy wyrównali stan meczu. Sopocianie potrafili jednak szybko odpowiedzieć. Trójki Miłosza Zająca i Huberta Łałaka oraz jeden punkt z linii rzutów wolnych Wiktora Jaszczerskiego pozwoliły naszej ekipie objąć prowadzenie 10:5. Zawodnikom Trefla 1LO Sopot szło zza łuku i jako kolejny wykorzystał to wcześnie wspomniany Wiktor. W drugiej części premierowej kwarty koszykarze z Sopotu powiększali przewagę. Piątą trójkę rzucił Bartosz Olechnowicz, a Trefl 1LO Sopot prowadził po 10 minutach 28:14. Druga kwarta była zdecydowanie bardziej wyrównana. Koszykarze MKS-u próbowali zredukować straty, ale żółto-czarni nie pozwolili im dojść na mniej niż dziesięć oczek. Tradycyjnie nie do zatrzymania byli Daniel Ziółkowski i Hubert Łałak, lecz swoje oczka dołożyli też Piotr Bobka i Bartosz Olechnowicz. Ta część meczu zakończyła się remisem 23:23, a tablica wyników w czasie przerwy pokazywała rezultat 51:37.

Dąbrowianie od czterech punktów zaczęli drugą połowę, lecz kolejne akcje należały do zawodników Michaela Łydkowskiego. Run 12-0 dał im prowadzenie 65:41! Na wyróżnienie zasługiwała postawa Miłosza Zająca, który był autorem ośmiu oczek w tej serii. MKS przełamał się, ale każdy ich ofensywny zapęd był tonowany m.in. przez kolejną trójkę Huberta Łałaka. Przed ostatnią kwartą Trefl 1LO Sopot miał aż dwadzieścia oczek zapasu (69:49). Mimo tego, nasz zespół na tym nie poprzestał. Pomiędzy 30 a 36 minutą defensywa żółto-czarnych pozwoliła przeciwnikom zdobyć zaledwie dwa oczka, zaś sami rzucili w tym czasie siedemnaście punktów! Co ciekawe, w tym czasie na parkiecie nie było Huberta Łałaka i Daniela Ziółkowskiego, a trafienia dla żółto-czarnych zanotowali Igor Stolarz, Miłosz Toczek, Miłosz Zając i Mateusz Kruszkowski. W końcówce swoje premierowe oczka zdobył także Filip Gurtatowski. Ostatecznie Trefl 1LO Sopot pokonał rywali 92:57 i był już o krok do awansu do finałów Młodzieżowego Pucharu Polski i Mistrzostw Polski.

Trefl 1LO Sopot U19 – MKS Dąbrowa Górnicza 92:57 (28:14, 23:23, 18:12, 23:8)
Punktacja Trefla 1LO Sopot U19: Daniel Ziółkowski 22 (9 zb.), Hubert Łałak 19 (7 as.), Miłosz Zając 17, Igor Stolarz 7, Wiktor Jaszczerski 4 oraz Mateusz Kruszkowski 8, Miłosz Toczek 5, Bartosz Olechnowicz 5, Filip Gurtatowski 4, Piotr Bobka 1, Piotr Krzebietke 0, Brajan Mroczkowski 0

Ostatniego dnia półfinałowego turnieju nasi zawodnicy rywalizowali z dobrze im znaną drużyną Szkoły Gortata Politechniki Gdańskiej. Podobnie jak w sobotę, żółto-czarni rozpoczęli mecz od celnej trójki, tym razem autorstwa Wiktora Jaszczerskiego. Gdańszczanie odpowiedzieli, ale dwa trafione lay-up’y w wykonaniu Daniela Ziółkowskiego i Miłosza Zająca dały Treflowi 1LO prowadzenie 7:2. Drużyna Michaela Łydkowskiego dążyła do jak najszybszego zbudowania komfortowej przewagi i to się udawało. Dwie trójki Huberta i Daniela w przeciągu 30 sekund dały dziewięć oczek zapasu (6:15). Ostatnie minuty premierowej kwarty nie były udane w wykonaniu obu zespołów, jednak tę część to Politechnika wygrała 3-1 i mieliśmy 9:16. Niemoc trwała również na starcie drugiej części meczu, jednak szybciej przełamali ją zawodnicy Szkoły Gortata, którzy najpierw całkowicie odrobili straty, a następnie, w nieco ponad minutę, zyskali sześć oczek przewagi (22:16). Dopiero celna próba z dystansu Miłosza Zająca przerwała złą passę Trefla 1LO. Od tego momentu oglądaliśmy na parkiecie bardzo wyrównane zawody. Sopocianie chcieli odzyskać prowadzenie, lecz koszykarze Politechniki nie odpuszczali. Dzięki trójce Wiktora Jaszczerskiego mieliśmy remis 29:29, ale taki stan rzeczy utrzymał się zaledwie na 6 sekund, gdyż punkty dla Szkoły Gortata zdobył Maciej Pilski. Wynik „na styku” utrzymywał się do 19 minuty, jednak ostatnie słowo należało do gdańszczan, którzy trafili za trzy i na przerwę schodzili z czteroma oczkami zapasu (41:37).

Rywale dobrze rozpoczęli drugą połowę i zyskali już nawet siedem punktów przewagi (46:39). Żółto-czarni nie zwiesili jednak głów nawet na chwilę. Trójka Miłosza Zająca i dwa punkty Huberta Łałaka zminimalizowały straty. Wciąż jednak to zespół Politechniki był na prowadzeniu. Aż do 27 minuty spotkania. Wówczas Trefl 1LO Sopot rozegrał koncertowe trzy minuty. Sopocianie nie tylko odrobili straty, ale także zaczęli budować przewagę. Trójki Bobki, Olechnowicza i Łałaka oraz kolejne skuteczne akcje Daniela Ziółkowskiego sprawiły, iż na koniec trzeciej kwarty nasza drużyna prowadziła 68:55! Ostatnie 10 minut stało pod znakiem pogoni za wynikiem graczy Politechniki. Gdańszczanie zredukowali część strat, ale przewagę Trelfa 1LO Sopot bronili zdobywając kolejne punkty Daniel Ziółkowski i Wiktor Jaszczerski. Na niespełna dwie minuty przed końcem żółto-czarnym zostało już jednak tylko cztery oczka (74:78). O czas poprosił Michael Łydkowski, a jego wskazówki okazały się niezwykle cenne. Koszykarze Trefla 1LO wykorzystali kłopoty rywali z faulami, a celnie nastawione celowniki na linii rzutów wolnych pozwoliły utrzymać przewagę do końca meczu. Trzeci triumf i awans do finałów Młodzieżowego Pucharu Polski i Młodzieżowych Mistrzostw Polski stał się faktem!

Szkoła Gortata Politechnika Gdańska – Trefl 1LO Sopot U19 76:84 (9:16, 32:21, 14:31, 21:16)
Punktacja Trefla 1LO Sopot U19: Daniel Ziółkowski 27 (12 zb.), Hubert Łałak 24 (10 zb.), Wiktor Jaszczerski 11, Miłosz Zając 8, Igor Stolarz 2 oraz Piotr Bobka 6, Bartosz Olechnowicz 5, Miłosz Toczek 1, Filip Gurtatowski 0