10 paź

Walka o Pomorze! Trefl Sopot podejmie u siebie Polpharmę Starogard Gdański

Przed nami 43. derby Pomorza! 12 października Trefl Sopot zagra z Polpharmą Starogard Gdański. Żółto-czarni będą chcieli powtórzyć rezultat z pierwszego meczu rozgrywanego w tym sezonie w ERGO ARENIE, w którym wygrali 90:77 z Kingiem Szczecin. Początek sobotniego spotkania o godzinie 17:00!

Drużyna Marcina Stefańskiego rozpoczęła sezon od wspomnianego triumfu nad Kingiem Szczecin. W 2. kolejce sopocianie pojechali do Gdyni, gdzie zmierzyli się z drużyną brązowego medalisty ostatniego sezonu, Asseco Arką. Przez 35 minut mecz był zaciętą rywalizacją, jednak ostatecznie to gospodarze, którzy w końcówce przejęli kontrolę nad grą, wygrali 87:66.

Rywale Trefla

Polpharma Starogard Gdański rozpoczęła sezon od dwóch porażek. W pierwszym meczu drużyna z województwa pomorskiego miała zadanie najtrudniejsze z możliwych – wyjazdową rywalizację przeciwko mistrzowi Polski, Anwilowi Włocławek. Co prawda, Polpharma rozpoczęła grę od prowadzenia 5:0, jednak dalsza część spotkania w całości należała do złotych medalistów z zeszłego sezonu, którzy wygrali różnicą aż 38 punktów, 110:72.

Domowa inauguracja naszych najbliższych rywali przypadła na mecz z PGE Spójnią Stargard. W pierwszej kwarcie goście prezentowali się znacznie lepiej i wypracowali sobie dość sporą, jak na tą część meczu, bo aż 15-punktową przewagę. Zawodnicy ze Starogardu Gdańskiego wzięli się do pracy w drugiej części spotkania, ale potrafili tylko w części zniwelować różnicę. Dopiero w czwartej kwarcie gracze Polpharmy mogli pomyśleć realnie o szansie na zwycięstwo, gdyż przewaga gości na niespełna trzy minuty przed końcem meczu wynosiła zaledwie cztery oczka, lecz goście trzymali dystans i dowieźli triumf do końca, ostatecznie wygrywając 80:75.

W obu spotkaniach najskuteczniejszym zawodnikiem Polpharmy był Kamau Stokes, który przed rozpoczęciem 3.kolejki gier jest drugim punktującym Energa Basket Ligi. Amerykański rozgrywający zdobył już 49 punktów – 25 z Anwilem i 24 z PGE Spójnią. Stokes dotychczas rzucał ze skutecznością 38% za dwa punkty i 44% za trzy punkty. Zawodnik ma także na swoim koncie 14 asyst.

Drużyna Polpharmy jest prowadzona przed duet szkoleniowców, którzy w przeszłości byli związani z żółto-czarnymi. Główny trener, Marcin Lichtański, pracował w Sopocie w latach 2011-2013, zaś Marcin Kloziński, jego asystent, od kwietnia 2017 roku do listopada 2018 roku pełnił rolę pierwszego szkoleniowca Trefla. W zespole ze Starogardu Gdańskiego grają także byli zawodnicy #sercasopotu – zakontraktowany przed sezonem przez Polpharmę Jakub Motylewski, który w barwach Trefla zagrał 47 spotkań w Energa Basket Lidze oraz Paweł Dzierżak – zawodnik sopockiego klubu w latach 2011-2017.

Ostatnie rywalizacje ligowe

Trefl Sopot – Polpharma Starogard Gdański 82:71 (23:19, 17:23, 22:16, 20:13)

Polpharma Starogard Gdański – Trefl Sopot 100:90 (25:24, 25:23, 29:22, 21:21)

Trefl Sopot – Polpharma Starogard Gdański 84:81 (24:27, 17:25, 23:15, 20:14)

Polpharma Starogard Gdański – Trefl Sopot 90:94 pd. (20:11, 11:22, 23:18, 20:23, 16:20)

Trefl Sopot – Polpharma Starogard Gdański 85:88 (24:27, 21:25, 17:22, 23:14)

Kamau Stokes – Carlos Medlock

Amerykańscy rozgrywający to dotychczas najskuteczniejsi zawodnicy swoich drużyn. O ile Medlocka w zdobywaniu punktów dla Trefla znacznie wspierają m.in. Paweł Leończyk czy Łukasz Kolenda, tak w przypadku Polpharmy gra drużyny opiera się głównie na dyspozycji Stokes’a. Jeżeli obrońcom Trefla uda się powstrzymać 24-letniego koszykarza, to drużyna gości może mieć duży problem z uzyskaniem dobrego rezultatu.

Atrakcje dla kibiców

Derby Pomorza w ERGO ARENIE to nie tylko sportowe emocje, ale też święto dla całych rodzin. Tradycyjnie podczas spotkania będzie działać dodatkowe boisko do koszykówki, na którym odbywają się zacięte rywalizacje młodych adeptów basketu. W przerwie pomiędzy kwartami odbędą się konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, zaś mecz swoją obecnością uatrakcyjni grupa Cheeleaders Flex Sopot.

W czasie spotkania z Polpharmą będzie też działać Strefa Rozrywki z FunArena z dmuchańcem w kształcie Stadionu Energa.

Najmłodsi kibice #sercasopotu będą mieli okazje spotkać swoje ulubione maskotki – Treflika, Mewę z Portu Lotniczego Gdańsk oraz Tygryska Teodora z Grupy GPEC.

Gdzie oglądać?

Spotkanie rozpocznie się w sobotę 12 października o godzinie 17 w ERGO ARENIE. Bilety są dostępne na stronie internetowej sercesopotu.pl. Osoby, które nie dotrą na trybuny, będą mogły obejrzeć mecz na stronie emocje.tv.