25 lut

Najdłuższy wyjazd w sezonie. GTK Gliwice – Trefl Sopot

Rozgrywki Energa Basket Ligi wracają po przerwie reprezentacyjnej. Przed drużyną Trefla Sopot najdłuższy wyjazd w tym sezonie – nasi koszykarze w drodze do Gliwic przemierzą 550 kilometrów, a tam zmierzą się z miejscowym GTK. W pierwszej rundzie żółto-czarni wyszli zwycięsko z tej rywalizacji, triumfując 99:94.

9 lutego w ERGO ARENIE zespół Trefla podejmował na własnym parkiecie drużynę mistrza Polski, Anwil Włocławek. Spotkanie z trybun obserwowało 4702 osoby! W tym momencie jest to drugi najlepszy wynik frekwencji w sezonie 2019/2020. Sopocianie dzielnie postawili się rywalom, lecz ostatnie dziesięć minut należało do mistrzów Polski i to oni cieszyli się ze zwycięstwa. Jak się później okazało, gracze Trefla musieli uznać wyższość przyszłego zdobywcy Suzuki Pucharu Polski. Żółto-czarni zakończyli turniej w Warszawie na fazie ćwierćfinałowej.

Rywale Trefla

Drużyna Gliwickiego Towarzystwa Koszykówki zainaugurowała rozgrywki od bardzo zaciętego spotkania przeciwko MKS-owi Dąbrowa Górnicza. Zmagania rozstrzygnęły się dopiero po dwóch dogrywkach, a z ostatecznego triumfu w derbach województwa śląskiego cieszyli się gracze z Dąbrowy Górniczej. Na inauguracyjne zwycięstwo GTK czekało do 3. serii gier. Wtedy, dość niespodziewanie, koszykarze z Gliwic mogli cieszyć się z dwóch punktów wywalczonych na parkiecie brązowego medalisty ubiegłego sezonu, Asseco Arki Gdynia (78:87).

Zespół Pawła Turkiewicza pozostał w klimatach nadmorskich i w kolejnym spotkaniu uporał się z Polpharmą Starogard Gdański, jednak trzy kolejne mecze nie były już tak dobre – drużyna przegrała z PGE Spójnią Stargard, Anwilem Włocławek i w międzyczasie w ERGO ARENIE z Treflem Sopot, 94:99. Złą passę udało się przełamać wyjazdowym meczem z WKS-em Śląsk Wrocław, wygranym przez Gliwickie Towarzystwo Koszykówki 84:81.

Kolejne spotkania były w wykonaniu gliwiczan bardzo zróżnicowane. Nasi najbliżsi rywale potrafili rzucić 104 punkty w Bydgoszczy czy 95 w Warszawie, co dało im wygrane nad Enea Astorią i Legią, ale także zaprezentować się bardzo przeciętnie w rywalizacji z BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski (porażka 64:85) czy HydroTruckiem Radom (porażka 89:71). Drużyna z województwa śląskiego nie zaskoczyła też w zmaganiach z faworyzowanymi przeciwnikami – Startem Lublin, Polskim Cukrem Toruń czy Stelmetem Enea BC Zielona Góra.

Drugą rundę gliwiczanie rozpoczęli od udanego rewanżu wziętym na zespole MKS-u Dąbrowa Górnicza, ale na porażkę z pierwszej części sezonu potrafili też odpowiedzieć gracze Asseco Arki. Luty zawodnicy GTK rozpoczęli od domowego triumfu nad Polpharmą Starogard Gdański (111:99), a tuż przed rozpoczęciem przerwy reprezentacyjnej drużyna Pawła Turkiewicza przegrała na wyjeździe z PGE Spójnią Stargard 79:86.

Najskuteczniejszym zawodnikiem naszych najbliższych rywali jest obecnie Brandon Tabb. Amerykański koszykarz zdobył w tym sezonie już 300 punktów, co daje średnią dokładnie 15 oczek na spotkanie. Ważnymi ogniwami zespołu są też pozostali gracze ze Stanów Zjednoczonych – Joe Furstinger, Payton Henson oraz Duke Mondy.

Ostatnie rywalizacje ligowe

Trefl Sopot – GTK Gliwice 99:94 (26:21, 24:25, 23:22, 26:26)

GTK Gliwice – Trefl Sopot 77:75 (18:29, 16:17, 23:17, 20:12)

Trefl Sopot – GTK Gliwice 96:99 (28:20, 19:21, 22:28, 27:30)

GTK Gliwice – Trefl Sopot 83:94 (19:24, 30:18, 15:25, 19:27)

Trefl Sopot – GTK Gliwice 74:86 (17:16, 12:28, 18:24, 27:18)