21 lut

KOSZ KADRA jedzie na EuroBasket 2022!

Koszykarska reprezentacja Polski wywalczyła awans do przyszłorocznego turnieju o mistrzostwo Europy! Biało-czerwoni w ostatnich meczach eliminacji minimalnie ulegli mistrzom świata, Hiszpanom, lecz dwa dni później pokonali Rumunię. W składzie na oba spotkania znaleźli się zawodnicy Trefla Sopot, Łukasz Kolenda i Dominik Olejniczak.

Już przed rozpoczęciem piątkowej rywalizacji z Hiszpanią drużyna Mike’a Taylora była pewna awansu do przyłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu. Stało się tak dzięki zwycięstwu reprezentacji Izraela, która pokonała Rumunię 79:71.

Biało-czerwoni z animuszem rozpoczęli zmagania z mistrzami świata i niemal przez cała pierwszą kwartę znajdowali się na prowadzeniu, choć różnica nie była większa niż cztery oczka. Po 10 minutach gry KOSZ KADRA ostatecznie prowadziła 27:26. Druga część spotkania w Arenie Gliwice wciąż była bardzo wyrównana. Na przerwę drużyny schodziły przy remisie 43:43. Po powrocie z szatni lepiej w mecz weszli biało-czerwoni, którzy zyskali sześć punktów zapasu (49:43), ale drużyna z Półwyspu Iberyjskiego szybko odrobiła tę stratę. Hiszpanie bardzo dobrze czuli się w rzutach z dystansu i dzięki kolejnym trójkom zwyciężyli trzecią kwartę 27:22. Nasza reprezentaci nie zwiesili jednak głów i ruszyli do odrabiania strat. Cel został osiągnięty na nieco ponad minutę przed końcem spotkania – za trzy trafił były koszykarz Trefla Sopot, Adam Waczyński i Polska prowadziła 85:83! Przeciwnicy odpowiedzieli za sprawą dwóch celnych wolnych Xabiego Lopeza-Arosteguiego. Następnie piłkę mieli biało-czerwoni, lecz rzuty zza linii 6.75 metra Adama Waczyńskiego i Michała Sokołowskiego nie znalazły drogi do kosza. Takiego problemu nie miał Dario Brizuela i ponownie mistrzowie świata byli na prowadzeniu. Wówczas o czas poprosił Mike Taylor. Amerykański trener dobrze rozrysował akcję, a za trzy trafił kolejny z byłych zawodników Trefla Sopot, Michał Michalak. Rywale mieli jednak 12 sekund na odpowiedź. Niestety, w ostatniej sekundzie regulaminowego czasu sędziowie odgwizdali faul „Wacy”, a Fran Guerra wykorzystał jeden z dwóch przysługujących rzutów i to Hiszpanie mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

Dominik Olejniczak zagrał 7 minut i 15 sekund, w czasie których zanotował 2 punkty i 2 zbiórki, a Łukasz Kolenda spędził cały mecz na ławce rezerwowych.

Polska – Hiszpania 88:89 (27:26, 16:17, 22:27, 23:19)
Punktacja reprezentacji Polski: A.J. Slaughter 27, Michał Michalak 10, Michał Sokołowski 9, Aleksander Balcerowski 7, Aaron Cel 2 oraz Adam Waczyński 11, Marcel Ponitka 11, Adam Hrycaniuk 4, Łukasz Koszarek 3, Dominik Olejniczak 2, Aleksander Dziewa 2

————————————————

Niedzielnym spotkaniem z Rumunią biało-czerwoni kończyli eliminacje do EuroBasketu 2022. Trener Taylor zdecydował, iż mecz w pierwszej piątce rozpocznie center Trefla Sopot, Dominik Olejniczak. Nasz środkowy już swoją postawą pokazał, iż była to dobra decyzja. W pierwszych 5 minutach Domino zdobył siedem punktów, a cztery z nich były wynikiem dwóch efektownych wsadów centra. W drugiej połowie kwarty na boisku pojawił się Łukasz Kolenda, a w ostatniej miniucie kwarty zdobył swoje pierwsze punkty dwukrotnie trafiając z linii rzutów wolnych. Drużyna Mike’a Taylora zakończyła premierową część meczu z prowadzeniem 34:26.

Przez pozostałe 30 minut KOSZ KADRA pozostawała na prowadzeniu, choć Rumuni potrafili też dwukrotnie zredukować straty do trzech oczek – na przerwę zespoły schodziły przy wyniku 50:47, zaś na niespełna trzy minuty przed końcem tablica pokazywała rezultat 81:78. Ostatecznie biało-czerwoni nie odddali jednak inicjatywy i zwyciężyli 88:81.

Do zwycięstwa swoją cegiełkę dołożyli Dominik i Łukasz. Środkowy spędził na parkiecie 21 minut, w czasie których zanotował 9 punktów, 6 zbiórek, 2 przechwyty, blok i asystę, zaś Łukasz zagrał 19 minut zapisując na swoim koncie 6 punktów, zbiórkę, asystę i przechwyt. Warto dodać, iż w meczu z Rumunią debiut w reprezentacji zanotował Igor Milicić jr., który w sezonie 2017/2018 z drużyną UKS Siódemki Sopot sięgnał po mistrzostwo Polski do lat 16. Mecz finałowy ze Śląskiem Wrocław Igor zakończył z double-double (26 punktów i 14 zbiórek) i został wybrany MVP spotkania.

Polska – Rumunia 88:81 (34:26, 16:21, 25:16, 13:18)
Punktacja reprezentacji Polski: Michał Michalak 24, Jeremy Sochan 18, Dominik Olejniczak 9, Adam Waczyński 5, A.J. Slaughter 0 oraz Aleksander Balcerowski 11, Aleksander Dziewa 8, Łukasz Kolenda 6, Jakub Garbacz 3, Marcel Ponitka 2, Igor Milicić jr. 2