CZAS DO NAJBLIŻSZEGO SPOTKANIA DOMOWEGO Trefl Sopot vs Start Lublin
Kup bilet
25 Lip

„Gramy o awans!”. Kadra U18 rozpoczyna mistrzostwa Europy dywizji B

Już jutro, w rumuńskiej Oradei, rozpoczną się koszykarskie mistrzostwa Europy U-18 dywizji B z udziałem reprezentacji Polski. W biało-czerwonym zespole najwięcej przedstawicieli ma Trefl Sopot – pięciu zawodników oraz dwóch członków sztabu szkoleniowego.

Przygotowania do europejskiego czempionatu kadra rozpoczęła od majowych konsultacji w Pruszkowie. Następnie, od 15 do 22 czerwca, przebywała na zgrupowaniu w Szczyrku, skąd udała się do Macedonii, aby rozegrać tam mecze kontrolne. W pierwszym spotkaniu biało-czerwoni przegrali 58:61, lecz już następnego dnia wzięli udany rewanż, zwyciężając 76:55.

Naszej reprezentacji kompletnie nie udał się kolejny z wyjazdów, tym razem w zupełnie inną część Europy, do Finlandii. Biało-czerwoni musieli dwukrotnie uznać wyższość rywali, którzy grają w dywizji A, przegrywając 39:71 i 57:69. Ostatnimi sprawdzianami dla naszej kadry były dwa sparingi rozegrane w Pruszkowie przeciwko reprezentacji Szwecji. Po zaciętych spotkaniach to goście okazywali się lepsi, triumfując 86:85 i 73:64.

Końcowym etapem przygotowań było zgrupowanie w Zakopanem, skąd w środę reprezentacja wyruszyła na mistrzostwa Europy. W gronie 12 zawodników oraz 5 członków sztabu szkoleniowego, którzy są już w rumuńskiej Oradei, najwięcej przedstawicieli ma Trefl Sopot. Na parkiecie w biało-czerwonych barwach walczyć będą Benjamin Didier-Urbaniak, Błażej Kulikowski, Sebastian Rompa, Szymon Zapała i Oskar Życzkowski. O dobre przygotowanie do gry ich oraz pozostałej części składu dbają m.in. Krzysztof Roszyk – drugi trener kadry oraz Tobiasz Grzybczak – trener przygotowania motorycznego.

– Rumunia to zupełnie inny kraj niż Polska. Infrastruktura, wygląd miast, ale też sama kultura, co nie oznacza, że jest gorzej. Hotel mamy w porządku, jedzenie też nam smakuje – mówią Benjamin Didier-Urbaniak i Błażej Kulikowski. – Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Samo wydarzenie też jest świetnie promowane. Na ulicach można dostrzec wiele banerów – dodaje Szymon Zapała.

Biało-czerwoni rozpoczną mistrzostwa Europy od rywalizacji grupowej. Oprócz Polski w grupie A są jeszcze reprezentacje Estonii, Szwajcarii, Rumunii, Belgii i Bułgarii. To właśnie ostatni z wymienionych rywali będzie inauguracyjnym przeciwnikiem naszej kadry. Mecz Polska – Bułgaria rozpocznie się o godzinie 17:30. Do fazy play-off wejdą po dwa najlepsze zespoły z każdej z czterech grup. Jakie są oczekiwania naszych zawodników przed startem turnieju? Rok temu Polska zakończyła zmagania na 12 pozycji.

– Mierzymy wysoko. Naszym marzeniem jest wejście do czołowej trójki, co dałoby nam awans do dywizji A – zgodnie twierdzą Benjamin Didier-Urbaniak i Błażej Kulikowski. – Zgadzam się z chłopakami. Do tego jednak potrzebna będzie nam maksymalna koncentracja w każdym spotkaniu, więc na ten moment celem numer jeden jest zwycięstwo z Bułgarią – mówi Szymon Zapała.

TERMINARZ REPREZENTACJI POLSKI U-18 NA MISTRZOSTWA EUROPY DYWIZJI B (ORADEA, RUMUNIA)

Polska – Bułgaria 26.07 17:30

Polska – Rumunia 27.07 17:30

Polska – Belgia 28.07 19:45

Polska – Szwajcaria 30.07 15:15

Polska – Estonia 31.07 13:00

  • reprezentacja u18

Nasze Drużyny

Sponsor Energa Basket Ligi

Sponsorzy tytularni

Sponsor strategiczny

Sponsor złoty

Oficjalny Bukmacher Klubu

Sponsorzy wspierający i techniczni

Patroni medialni